Dobroslava Luknárová

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Spev materinskej reči každého z nás

Predošlý Ďalší
21. február - z rannej rozhlasovej relácie, čo práve bežala, som sa dozvedela, že má tento deň svojské pomenovanie: Svetový deň materinského jazyka.

Hneď sa mi tlačia do myšlienok spomienky na moje učiteľské roky, a tým aj na pekné veršíky, aj eseje žiakov na tému vzťahu človeka k rodnej zemi a rodnému jazyku. Neraz ma príjemne prekvapili – úprimnosťou vyjadrení, ale aj množstvom metafor na adresu rodnej reči.

Jeden z rozhlasových rozhovorov, čo na vybranú tému nadviazal, ma ako šibnutím čarovného prútika odposlal do Kovačice. Keď som sa pred niekoľkými rokmi ocitla v tomto srbskom mestečku, udivilo ma, že až toľko jej obyvateľov stále rozpráva pekne po slovensky. Aj žiaci v škole, aj tetušky v sobotu na miestnom trhovisku, aj v kostole sa spieva pekne po slovensky.

Držať sa materinskej reči, zachovávať zvyky z rodného kraja, hlásiť sa ku svojej starej vlasti – každý deň, každá hodina v Kovačici ma o tom neustále presviedčali. Bola to zvláštna a obohacujúca skúsenosť. Po návrate domov ešte dlho vo mne rezonovala.

A vlastne rezonuje do dnešných čias, podobne ako pozoruhodný výtvarný element Kovačice – jej maliarska Insita. Niektoré spomienky som ukryla do drobných veršov. Napr. do týchto:

Moja rodná reč

Ako keď riečka spieva,
ako hrdlička cukruje,
tak sa mi srdce,
tak sa mi raduje.

Tak sa mi srdce,
tak sa zachvieva,
keď moja rodná reč
v Kovačici spieva.
Keď moja rodná reč
príbytok má stály
tu, hľa, medzi ľuďmi
ako pod hviezdami.

Vtedy v Kovačici práve začínal zber kukurice, najbohatšej poľnohospodárskej plodiny v tom kraji. Preto nás neudivilo, že sme v jednej z miestnych galérií mohli obdivovať aj veľkú kolekciu bábok zo šúpolia.

Šúpanie kukurice – ako si ho dobre pamätám z detských rokov na dedine. Odvtedy viem, že je kukuričné šúpolie aj výborný výtvarný či remeselno-pletiarsky materiál. Na ručných prácach v škole sme zhotovovali zo šúpolia len veľmi jednoduché ozdoby. Ale čo všetko krásne dokážu šikovné ruky a predstavivosť – to som si tam opäť a naplno uvedomila.

Šuchoce šúpolie:
Šu – šu – šu!
Načo tie nožnice?
Pre krásu.
Pre krásu,
pre akú?
Rýchlo strihaj!
Šúpoľové šatočky
dievčinke obliekaj!
Šúpoľové bábiky,
šu – šu – šu,
dakomu, niekomu
radosť prinesú.
Šu a šu
a šu – šu – šu!

 

A ešte tretia spomienka, tretí motív – vďaka pozvaniu predsedníčky Klubu kovačických žien sme si boli pozrieť nevšednú výstavu. Jej názov: Kuchynky našich starých mám. Naozaj sme sa ocitli v prostredí, ktoré každému z našej vtedajšej exkurzie pripomenulo starých rodičov. Toľko známych predmetov – riad, príbory, mlynčeky, váhy, starý nábytok, korýtko aj kaďa, domáce tkané koberce aj vyšívané obrázky na stenu... Zvláštna chvíľa, skoro na prahu starej rozprávky -

Kuchynka starých mám
veselá, voňavá,
na mňa sa pozerá.

Na mňa sa pozerá,
akoby vedela,
akoby tušila,
koľko mi spomienok,
vo chvíli vrátila.

Koľko mi spomienok
ku srdcu sa hrnie,
keď vidím plátenká,
obrázky vyšívané.
Koľko mi spomienok
mysľou sa preháňa.
Kuchynka starých mám
dušu mi otvára.

Asi je to tak? Spojivo jednotlivých generácií je niečo, čo nás uzemňuje, dáva istotu. Tak ako strom potrebuje svoje korene, aby žil a rástol, aj my, ľudia, chceme a potrebujeme korene. Aby sme rástli a mohli sa čím vyššie a ďalej rozhliadnuť. Aby sme cítili pod nohami pevnú zem, ako objatie, porozumenie. Aby sme vedeli, že sa máme kam vrátiť, nech by bola naša cesta po svete hocijako dlhá, ďaleká a nebezpečná.

Milan Rúfus prirovnal domov človeka v jednej svoje básni ku hniezdu. Výstižná metafora, lebo ku hniezdu patrí nielen útulné miesto a pocit bezpečia, ale aj rodinné teplo a spev. Spev materinskej reči každého z nás.






 
 
 

Stretnutia s časom | stály odkaz

Komentáre

  1. Dobro slávka, potešiteľný text
    aj ja som si prečítala, že je deň materinského jazyka. Pre nás, ktorým je tento jazyk pracovným nástrojom, si to ani veľmi neuvedomujeme. Píšeš, že ako krásne, slovenskou rečou sa hovorí, spieva v Kovačici. Je to radostné, že si udržujú svoje korene. Veď dennodenne v masmédiách počujeme, že na Slovensku až tak čisto, slovenským jazykom nehovoríme a naši žiaci, študenti, čím ďalej tým viac neovládajú pravopis. Neviem, kde sa stala chyba. V učebných osnovách? V ich kvalite alebo kvantite? Prv, sme museli vybrané slová a násobilku odrapkať, ako i chemické značky a vzorce. Dnes sa dáva dôraz na logiku. Nič proti tomu nemám, ale ak sa raz dieťaťu správne nevysvetlí, prečo je to tak a nepraktizuje sa to staré a známe, že opakovanie je matkou múdrosti, tak výsledky sú veľmi biedne a potom sa stane , že bežia titulky vo verejnoprávnych televíziách s hrúbkami, zlým slovosledom alebo koncovkami. Ďalším dôvodom asi bude anglizovanie. Namiesto hurá, kričíme "vau", namiesto snímok používane "slejdy". Už akosi menej si pestujeme svoju hrdosť na náš rodný jazyk, na našu krásnu spevavú slovenskú reč a ak sa nemýlim, práve v Kovačici vznikla aj naša, už hádam aj národná , pieseň Slovenská rodná dedina
    publikované: 23.02.2014 11:55:36 | autor: vasilisa26 (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Dobrý večer.milá Vasi 26,
    súhlasím s Tvojím konštatovaním - nácvik pravopisu naozaj potrebuje dostatočný tréning, ale aj úctu k rodnému jazyku. Veď patrí k najcennejším národných hodnotám. "Svetovosť", ktorá sa dnes tak veľmi zdôrazňuje, by nemala ísť ani sa chápať ako potláčanie kvality vlastného, rodného jazyka. Ale deje sa to. Žiaľ. Možno jedného dňa náš národ dospeje do primeranej miery národnej hrdosti vo všetkých rovinách - ešte nám do nej veľa chýba. Srdečne pozdravujem D.
    publikované: 23.02.2014 20:33:30 | autor: D.Luknárová (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. dobré ránko
    vasilisa26
    ja si myslím - že chyba nastala po roku 1989..bo sme nenastúpili cestu vylepšovania stavu minulého..ale cestu - na ktorej ničíme..degradujeme..mnohé hodnoty..získané po vojne..
    povzniesli sme na piedestál =slobodu= tak -že nechávame slobodne šíriť sa i ZLO..a výsledky sa po štvrťstoročí ukazujú..nielen v školstve..
    je mi z toho smutno-kvôli potomkom..
    krásne zamyslenie De eL..
    publikované: 28.02.2014 08:02:03 | autor: radosť (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Dobrý deň, milá radosť,
    možno nie sú stratené a zabudnuté všetky cesty ku kultúre nášho národa, k jeho primeranému prospešnému povedomiu. Keď počúvam, hlavne na RS Regina, čo robia nadšení dobrovoľníci v mnohých dedinách a mestečkách Slovenska pre uchovanie, ale aj oživovanie svojich tradícií a pre pestovanie miestnej kultúry, zdá sa mi, že je toho predsa len viac ako napr. pred 10-ročím a smerom ku miestnym kult. pamiatkam viac ako pred polstoročím. Pravda, v mnohých prípadoch naozaj v hodine dvanástej!!! Ale aj tak dobre, keď sa to deje. A bodaj by sa dialo stále dosť či viac a hlavnej ruka v ruke s dnešnými mladými. Aby si dokázali vážiť aj domácu pôdu, nielen chváliť a utiekať sa ku všetkému cudziemu, možno veľakrát pseudosvetovému. Srdečne pozdravujem D.
    publikované: 28.02.2014 10:23:28 | autor: D.Luknárová (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014