Dobroslava Luknárová

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vivat, vakácie!

Stretnutia s časom
Predošlý Ďalší
Vakácie – ktovie, koľko súčasných račianskych školákov – a je ich po našich základných školách viac ako tisíc, rozumie tomuto slovu? A pritom je pre žiakov aj študentov nesmierne príťažlivé – veď kto by nemal rád prázdniny? Čoskoro tie najdlhšie práve začnú...   Čo tak venovať sa chvíľu školskej tematike? A pozrieť sa na Raču a jej históriu z tohto zorného uhla?
 
            V niektorom predošlom článku som spomenula, že Rača mala svoju farskú školu už v polovici 16. storočia. O existencii fary však svedčí dokument už z roku 1342, teda škola pri nej mohla vzniknúť oveľa skôr ako zdokumentovaný rok 1550. Škoda, že veľké požiare, ktoré v rokoch 1732 a 1861 premenili na zhorenisko veľkú časť obce, vážne poškodili aj budovu fary.  Naviac v roku 1856 vznikol požiar priamo na fare. Zostali po ňom z celej budovy len dve predné izby. Farskú matriku ako aj rôzne listiny a dokumenty pohltili neľútostné plamene.
V novšej farskej kronike sa môžeme dočítať, že najstaršia škola stála pri farskej bráne a bola to iba slamou pokrytá izba. V roku 1810 zhorela. Druhú postavili vo farskej záhrade, ale ju tam podmáčali splavové vody z viníc, preto bola veľmi vlhká a nezdravá. Tretiu postavili vedľa fary a kostola v r. 1826 a v nej už bolo počítané aj s malým bytom pre učiteľa. Vyučovalo sa v nej skoro tridsať rokov.
 
Akáže bola tá dávna račianska škola?
Ako mnohé iné v tých dobách – mladší aj starší žiaci sa vyučovali súčasne a iste dobre poznali nielen svoj gríflik a tabuľku, ale aj štipľavú trsteničku prísneho pána rechtora. Veď poradiť si skoro s dvomi stovkami žiakov a žiačikov, to iste nebolo jednoduché.
 
            V 18. storočí prevládalo v Rači slovenské obyvateľstvo a to si vynútilo zástoj slovenčiny v úradnom aj školskom styku. Svedčí o tom napr. zápis z vizitácie v miestnej farskej škole z roku 1781 o tom, že sa v škole vyučuje nemčina aj slovenčina.
Do roku 1800 mala Rača iba katolícku školu, no práve v tom prelomovom roku prišiel pôsobiť do obce na pozvanie račianskych evanjelikov  učiteľ Daniel Makovíni. Vyučovalo sa v prenajatých priestoroch až do r. 1812, kedy bola za 9 084 florenov postavená nová evanjelická škola s dvomi triedami a modlitebňou. Zachovalo sa z toho obdobia aj meno vtedajšieho učiteľa – Ondrej Steberle - pôsobil na škole plných 23 rokov a vykonal nielen pre školu, ale aj obec veľa záslužnej práce.
 
V katolíckej škole pôsobil Ján Mirovzský, pôvodom poľský šľachtic, ktorý bol nielen učiteľom, ale aj organistom, kostolníkom a zvonárom v jednej osobe od r. 1845 až do svojej smrti. Aj katolícka škola sa dočkala lepších priestorov, keď v r. 1855 sprostredkoval vtedajší rím.-kat. farár Adam Hájek kúpu bývalej Zichyho kúrie pre potreby školy. Ale ani ona sa nevyhla požiaru. Vo farskej kronike  sa píše, že na jej opravu po požiari v roku 1861 zapožičal barón Névery v roku 1862 1000 zlatých bez nárokov na úrok. Táto budova slúžila račianskym katolíckym žiakom plných 80 rokov a dodnes stojí  na Alstrovej ul. ako dom č. 171.
 
 
 
                              II. a III. trieda z roku 1896, farár Š. Bezák, učiteľ Ľ. Sucháň
 
Vráťme sa však k vakáciám, teda  prázdninám. Ako ich prežívali dávni račianski školáčikovia? Mnohí, najmä starší, predovšetkým pracovne – veď každá ruka bola na poli, vo vinohrade, ale aj pri dome vítaná. K príjemnejším prácam patrilo zbieranie raždia v okolitých lesoch a pasenie husí vo Výhone, lebo pri nich sa dalo aj zahrať, aj si v horúcich letných dňoch ochladiť nohy v potoku. Dievčatám pripadla starosť o mladších súrodencov, niekedy aj susedove deti a veľakrát aj mnohé domáce práce, na ktoré mamy samy nestačili. Zamiesiť cesto na chlieb, uvariť obed, oprať, okopať záhradku pri dome – väčšina 12-14-ročných dievčeniec si s týmito prácami vedela poradiť.
 
A večery? Tie bývali aj veselé a samopašné. V kronikách sa o nich nepíše, ale niečo naznačujú ľudové piesne a niečo sa traduje z rozprávania prastarých mám a otcov.  
                                                                                 
 
Použitá literatúra : P.Dvořák: Zlatá kniha Bratislavy, 1995
J. Podolák : Rača, 1989, Ľ. Havlovič: Rača, 2002
  
 
 
 

Stretnutia s časom | stály odkaz

Komentáre

  1. spomienky na prázdniny .- Vakácie...
    Dobruška veľmi pekne si opísala, aspoň v kocke históriu račištorfských škôl, ako aj prvých z učiteľov na tunajších školách. Iste, prázdninová téma je zaujímavá a dalo by sa o nej veľa napísať, hlavne v jednotlivých časových obdobiach. Ako sme vedeli využiť i to málo času na hry, spoločné pracovné vychádzky do lesa na drevo, zbieranie rôznych plodov a pod. V týchto spomienkach je vidieť ako ten čas beží - doslova
    letí, hlavne tiež vplyvom techniky, ktorá nás síce obohacuje, ale zároveň
    v mnohom aj ochudobňuje v medziľudských vzťahoch.
    publikované: 20.06.2010 17:02:47 | autor: Ľudo (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Do našich prázdnin
    patrili rôzne aktivity - niektoré povinné, iné dobrovoľné - vždy sa mi zdali prázdniny krátke. Myslím, že sme v nich nepoznali nudu, čo dnes počuť od istej skupiny mladých. Hoci aj dnes je dosť detí a študentov, ktorí prázdniny užívajú zmysluplne. Ono, školská tématika aj s prázdninami dokopy je iste širokánska téma.
    Srdečne pozdravujem, Ľudko.
    publikované: 20.06.2010 22:26:10 | autor: D.Luknárová (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014